Afrika Sağlık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

24 Ekim Dünya Çocuk Felci Günü

24.10.2020

Aşılama çabaları ve Küresel Çocuk Felci Eradikasyon Girişimi'nin küresel olarak uygulamaya koyulması sonucunda, poliovirüs (çocuk felci) vakaları 1980'den beri %99,9 oranında azaldı.

Çocuk felci, esas olarak kontamine su veya insan dışkısı içeren yiyecekler yoluyla bulaşan viral bir hastalıktır. Çocuk felcinin tedavisi yoktur ve aşılama sayesinde çocuklarda bağışıklık düzeyleri artırılarak felç olmaları önlenir.

Afrika Bölgesi, 25 Ağustos 2020’de sakatlığa ve hatta ölüme yol açan poliovirüse karşı yıllarca süren kampanyalardan sonra çocuk felcinden kurtulduğunu ilan etti. Kıta genelinde 75.000'den fazla çocuğun felç olduğu 1996 yılının aksine dört yıldır çocuk felci vakasına rastlanmadı. Dünya genelinde olarak, 3 tür poliovirüsün 2'si ortadan kaldırılmış olmasına rağmen Afganistan ve Pakistan’da, hala endemik poliovirüs vakaları görülmektedir.

En kısa zamanda global sağlığı geliştirme kampanyalarının uygulanması ve desteklenmesiyle dünyadaki her çocuğun her türlü çocuk felcinden korunmasını umuyoruz.

Kaynaklar: WHO, TRTWORLD, CDC