Afrika Sağlık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Afrika Delta varyantı ve düşük aşılamadan kaynaklanan 'agresif' üçüncü COVID-19 dalgasının ortasında

05.07.2021

Afrika kıtası, Delta varyantı COVID-19 (B.1.617.2; VOC) ve düşük aşılama oranlarından kaynaklanan “son derece agresif” bir üçüncü enfeksiyon dalgasının ortasında bulunuyor. 

Afrika CDC Direktörü Dr. John Nkengasong 1 Temmuz'da sunduğu haberde kıtanın 5.5 milyon doğrulanmış COVID-19 vakasına sahip olduğunu ve geçtiğimiz hafta COVID-19 ile ilgili ölümlerde %23'lük bir artış yaşandığını söyledi.


Afrika kıtası 1,2 milyarlık nüfusu için sadece 65 milyon doz aşı almış durumda. Birçok Afrika ülkesi, COVAX'ın (aşıların geliştirilmesi ve adil paylaşımını garantileyen bir program) yıl sonuna kadar kıtaya 700 milyon doz aşı teslim edeceğini düşünüyor ancak COVAX şimdiye kadar 50 milyon dozdan az aşı teslimatında bulundu. Afrika kıtası %1’lik oranla dünyadaki en düşük aşılama oranına sahip.

Bildiride, Afrika Birliği (AU) Özel Elçisi ve Afrika Aşı Tedarik Görev Ekibi (AVATT) girişiminin koordinatörü olarak görev yapan Zimbabweli Strive Masiyiwa, Avrupa ülkelerini şimdiye kadar Afrika'ya bir doz bile aşı göndermedikleri için kınadı ve COVAX'ı bağış taahhüdü eksikliği hakkında bilgi saklamakla suçladı.

Ayrıca 1 Temmuz’daki bildiride Masiyiwa, önümüzdeki hafta ABD'nin, çoğu Pfizer-BioNTech ve bir kısmı da J&J-Janssen'den olmak üzere, bağışlanan aşıları göndermeye başlayacağını duyurdu. Sevkiyatların yaklaşık 50 Afrika Birliği üye devletine dağıtılması bekleniyor. Ek olarak, ABD Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kurumu (DFC), Güney Afrikalı ilaç şirketi Aspen Pharmacare'in, J&J-Janssen tek dozluk SARS-CoV-2 aşısı üretimini desteklemek için yaklaşık 118 milyon ABD doları tedarik edecek. 710 milyon ABD doları tutarındaki daha büyük bir uzun vadeli finansman paketinin parçası olan kredi, Aspen'in Afrika nüfusunun çoğunu aşılamak amacıyla 2022'nin sonuna kadar 500 milyon doz aşı üretmesine destek olacak. 

Kaynak: The Johns Hopkins Center for Health Security