Afrika Sağlık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

DSÖ Vakfı, Kritik Küresel Sağlık İhtiyaçlarını Desteklemek için Kuruldu

29.05.2020

       Dünya Sağlık Örgütü Vakfı, bugünün ve yarının acil küresel sağlık sorunlarını ele almaya odaklanan bağımsız bir şekilde fon sağlamayı amaçlayan bir vakıf olarak kuruldu.Vakıf yüksek etkili girişimleri finanse ederek; inovasyon, etkililik ve hızlı müdahale stratejilerini geliştirerek küresel sağlık ekosistemini destekleyecek. Merkezi Cenevre'de bulunan ve yasal olarak DSÖ'den bağımsız olan Vakıf, küresel olarak sağlık sistemlerini güçlendirmek için bireysel bağışçılar, genel kamu ve kurumsal ortaklarla sorumlu bir şekilde çalışacak. DSÖ Vakfı sağlığın korunması, mental sağlık ve bulaşıcı olmayan hastalıklardan acil durumlara hazırlık, salgın müdahalesi ve sağlık sisteminin güçlendirilmesine kadar küresel halk sağlığı ihtiyaçlarını destekleyecek.

       DSÖ Vakfı, DSÖ'ye ve uygulayıcı ortaklara örgütün “üçlü milyar” hedeflerini gerçekleştirmeleri için fon sağlayarak küresel halk sağlığı ihtiyaçlarını destekleyecek. DSÖ'nün beş yıllık stratejik planında öne çıkan bu hedefler: 1 milyar insanı sağlık acillerinden korumak; evrensel sağlık kapsamını 1 milyar kişiye genişletmek; 2023 yılına kadar 1 milyar kişiye sağlıklı yaşam ve refah sağlamak.

       COVID-19 salgını sürecinde, DSÖ Vakfı başlangıçta acil durumlara ve salgına cevaba odaklanacak ayrıca DSÖ Üyesi Devletler tarafından kabul edilen Genel Çalışma Programı ile tam uyum içinde olan tüm DSÖ küresel halk sağlığı öncelikleri için fon toplayacak ve dağıtacak.

Kaynak: WHO. WHO Foundation Established to Support Critical Global Health Needs. 2020. Available at:https://www.who.int/news-room/detail/27-05-2020-who-foundation-established-to-support-critical-global-health-needs. Accessed 29 May 2020.