Afrika Sağlık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Koronavirüs Dünyanın En Ağır İnsani Krizini Yaşayan Ülkesi Yemen’de Yayılıyor

30.05.2020

       Yemen’in Aden şehrinde bulunan 75 yataklı özel Al-Wali hastanesinde bütün yataklar, hasta sağlık çalışanları ve onların yakınlarıyla dolu durumda, gelen hastalar geri çeviriliyor. Şehir genelinde, sağlık çalışanları ve yakınları arasında COVID-19 enfeksiyonun yayılma oranı arttıkça sağlık kuruluşlarında mevcut  hasta  yatağı ve  koruyucu ekipmanların eksikliğine sağlık uzmanlarının eksikliği de ekleniyor.

       Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), bölgedeki COVID-19 hastalarının tedavisi için bir sağlık merkezini çalıştırıyor. Bu merkezde Nisan ayından bügüne kadar 200’den fazla COVID-19  hasta kabul edildi ve hastaların yaklaşık 100’e yakını vefat etti. Yardım grubu, Aden'de koronavirüsten ölüm sayısının muhtemelen çok daha yüksek olduğunu söyledi. MSF’nin Yemen koordinatörü Thierry Durand, bu hastalıkla baş etmede kritik rolün oksijen tedavisi olduğunu gerekli ekipmana ulaşım sağlanamadığıdan  insanların hızlı bir şekilde öldüğünü belirtti.

       Geçen hafta MSF, Birleşmiş Milletler ve bağışçı devletleri yardım etmek için daha fazlasını yapmaya çağırdı. Yemen'in sağlık çalışanlarına ödeme yapmak için fona, sağlık personeli için koruyucu ekipmana, hastaların nefes almasına yardımcı olmak için oksijene ihtiyacı var.

       Yemen, BM’nin bildirdiği dünyanın en ağır insanlık krizinden zaten muzdarip. Yaklaşık 24 milyon insanın - nüfusun% 80'ine yakın - yardıma ihtiyacı var. Ülke genelinde 20 milyondan fazla insan açlık tehdidi ile karşı karşıya ve aynı zamanda ülke modern tarihin en kötü kolera salgınına sahip, ülkede Nisan ayında 110.000’den fazla şüpheli kolera vakası kaydedildi.

       Thierry Durand yetkililerin salgını önlemeye yönelik girişimlerinin çok sınırlı olduğuna da dikkat çekti. Aden merkezli hükümetin sağlık bakanlığının, MSF tarafından yürütülen COVID-19 merkezinde görülenlere kıyasla  çok daha düşük olan 212 vaka ve 39 ölüm bildirmesi de bu kanıyı destekliyor.

       Aynı zamanda Kuzey Yemen'deki Houthi yetkilileri, hastalığın bölgelerine yayılması hakkında henüz çok fazla veri yayınlamadı. Sanaa'da iki tıp merkezinin COVID-19 izolasyon ünitelerine dönüştürüldüğü bildirildi. Eğitiminin son yılında bir tıp öğrencisi olan 31 yaşındaki Areej Haider, Sanaa'nın en büyük hastanesi Al-Thawra'nın acil servisinde çalışıyor. Hastanenin COVID-19 semptomları olan bazı hastaları gördüğünü, ancak hastalığı test etmek veya yönetmek için gerekli ekipmana sahip olmadığını söyledi. Haider, hastalığa yakalanan doktorların evden telefon ve internet aracılığıla konsültasyonlara devam ettiğini de ekledi.  Aden'deki birçok hastane özellikle ateş veya diğer COVID-19 semptomları sergileyen hastaları kabul edemediğinden, bu tür uzaktan konsültasyonlar insanların tıbbi yardım şansı olabilir.

Kaynak: Sherlock R.Coronavirus Stalks The Country With The World's Worst Humanitarian Crisis.NPR. 2020. Available at: https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2020/05/28/860915290/coronavirus-stalks-the-country-with-the-worlds-worst-humanitarian-crisis. Accessed 29 May 2020.