Afrika Sağlık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Somaliland Tarihinin İlk Pediatri Uzmanlarını Verdi

24.01.2024

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile Franz Fanon Üniversitesi arasında 2018 yılında başlatılan anlaşma çerçevesinde MASAM koordinasyonunda “Pediatri Uzmanlık Eğitim Programı”na katılan 7 doktor Pediatri Uzmanı oldu.
Programın koordinatörlüğünü İstanbul Medeniyet Üniversitesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fahri Ovalı yaptı. 5 yıllık eğitim süresi boyunca programa Pediatri Anabilim Dalı öğretim üyeleri, asistanlar ve diğer personeller eğitime katkı sağladı.


Prof. Dr. Fahri Ovalı, yaptığı açıklamada, Somaliland'da ilk kez verilen Pediatri Uzmanlık Eğitimi hakkındaki büyük mutluluğunu ifade etti. Somaliland'da biri kadın olmak üzere 7 uzmanın “Çocuk Doktoru” olarak göreve başlamasının önemine değindi. ''Bu çocuk doktorlarının göreve başlamasıyla Somaliland'da önemli bir sorun olan çocuk ölümleri vakalarında ciddi bir azalma olacağına inancımız tamdır." diyerek programda emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür etti.


MASAM Başkanı Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, “Sağlık hizmeti konusunda çalışmalarımız Afrika başta olmak üzere küresel olarak devam edecek. Programda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.


Alimoğlu Sağlık ve Eğitim Vakfı'na da eğitim programına verdiği desteklerden dolayı teşekkür edildi.