Afrika Sağlık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

WHO, ülkeleri Sahraaltı Afrika’daki insanları sıtmadan kurtarmak için hızlı hareket etmeye çağırıyor

26.04.2020

Yeni analiz, WHO’nun COVİD-19 pandemisi süresince sıtma önleme ve tedavisindeki aksamaları azaltma yönündeki çağrısını destekliyor

        Böcek ilaçlı cibinlik kampanyaları ve sıtma ilaçlarına erişimdeki ağır aksamalar, WHO ve Dünya Sıtma Günü’nün (25 Nisan) önde gelen ortaklarının yaptığı yeni modelleme analizine göre bu yıl sıtma kaynaklı ölüm sayısının 2018 ile karşılaştırıldığında iki katına çıkmasına neden oluyor.

       WHO, ülkeleri COVID-19 salgınının Sahra-altı Afrika’daki bu aşamasında sıtma korunma ve tedavi araçlarının dağıtımında hızlı hareket etmeye çağırıyor ve kendileri için gerekli sıtma kontrol servislerinin güvenli olarak sürdürülmesi amacıyla ellerinden gelen gayreti göstermelerini söylüyor.

       Yapılan analizler pandemi sırasında sıtma kontrol araçlarına ulaşımda potansiyel aksamalarla ilgili 41 ülkede 9 senaryoyu içeriyor ve sonuçlar vaka sayılarında ve ölümlerde artış görülebileceğini söylüyor.

       Böcek ilaçlı cibinlik kampanyalarının hepsinin askıya alındığı ve etkili sıtma ilaçlarına ulaşımın %75 azaldığı en kötü senaryoya göre Sahra-altı Afrika’da tahmini olarak sıtma kaynaklı ölümlerin sayısı 2020’de 769.000’e ulaşacak, bu sayı bu bölgede 2018’de bildirilen ölüm sayısının iki katı. Bu sonuçlar 20 yıl önce görülen sıtma mortalite seviyelerine dönüş olduğunu yansıtıyor.

       2019 Dünya Sıtma Raporu’na göre, 2018 yılında hesaplanan sıtma vakalarının yaklaşık %93’ü, sıtmaya bağlı ölümlerin ise yaklaşık %94’ü Sahra-altı Afrika’daydı. Bu vakaların üçte ikisinden daha fazlası beş yaş altı çocuklardı.

Bir Fırsat Penceresi

       Bugüne kadar, Sahra-altı Afrika’da bildirilen COVID-19 vaka sayısı dünyada görülen vakaların küçük bir kısmını oluşturuyor; fakat vaka sayısı her hafta artmaya devam ediyor. Bu, COVID-19 salgınının bu aşamasında bölge çapındaki ülkelerin, sıtma korunma ve tedavisindeki aksamayı en düşük seviyeye indirmek ve hayat kurtarmak için kritik bir fırsat penceresine sahip olduğu anlamına geliyor.

       Kitle vektör koruma kampanyaları, sağlık çalışanları ve topluluklarının potansiyel COVID-19 bulaşına karşı korunmasının garantiye alındığı şu anki durumda hızlandırılmalı. WHO ve ortakları, Benin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Sierra Leone ve Çad liderlerine pandemi esnasında böcek ilaçlı cibinlik kampanyaları başlatmaları için tavsiyede bulundu. Diğer ülkeler cibinliklerdeki aksamalara karşı ailelere cibinliği en kısa sürede ve en güvenli yoldan sağlayarak adapte oluyor.

       Hamile kadınlara ve çocuklara verilen koruyucu tedaviler mutlaka sürdürülmeli. Hafif vakaların ağırlaşmaması ve ölüme gitmemesi için kesinlikle hızlı tanı koydurucu testlerin ve etkili sıtma ilaçlarının tedarik edilmesi gerekiyor. 

       WHO ve ortaklar, COVID-19 düzenlemeleri kapsamında sunulmak üzere sıtmadan muzdarip olanların güvenli bir şekilde ihtiyaç duydukları bakıma ulaşmasını sağlamak amacıyla gerekli sağlık servisleri paketini içeren bir kılavuz geliştirdi. COVID-19 mücadelesinde sıtma müdahalelerini uygun hale getirme kılavuzu; vektör kontrolüyle enfeksiyondan korunma ve kemoprevansiyon, test, vakaların tedavisi, klinik servisler, tedarik zinciri ve laboratuvar aktivitelerinde yönlendirmeleri içeriyor.

Kaynak: https://www.who.int/news-room/detail/23-04-2020-who-urges-countries-to-move-quickly-to-save-lives-from-malaria-in-sub-saharan-africa